|
| Priser och avresor |
| Avresa | Hemkomst | Antal dagar | Del i dubbelrum | Enkelrum |
|---|---|---|---|---|
| 6 november | 20 november | 15 | 31 950 kr | 37 950 kr |
| 12 februari | 26 februari | 15 | 31 950 kr | 37 950 kr |
I priset ingår ej flygskatter som kostar cirka 600 kr. Visum till Indien ordnas av deras ambassad i Stockholm och kostar cirka 700 kr. Avbeställningsskydd 750 kr.
Boka reseförsäkring samtidigt som resan. ERV årsreseförsäkring är ett komplement till reseskyddet i hemförsäkringen. Pris för 1 år kostar totalt för:
1 person 485 kr (singelhushåll)
2 personer 785 kr (sambo/gifta)
Familjehushåll 985 kr
Thabela Travel stödjer Balmandir Orphanage i Nepal med 100 kr per resenär. Detta är ett barnhem i centrala Kathmandu som tar hand om föräldralösa barn och ger dem en trygg uppväxt och utbildning. Grupperna kommer att göra studiebesök på Balmandir.
Thabela Travel betalar en statlig resegaranti till kammarkollegiet.
Vänligen ta del av de särskilda och allmänna resevillkoren innan du bokar resan.
| Avresa | Hemkomst | Antal dagar | Del i dubbelrum | Enkelrum |
|---|---|---|---|---|
| 19 november | 23 november | 4 | 4 950 kr | 6 150 kr |
| 25 februari | 1 mars | 4 | 4 950 kr | 6 150 kr |
I priset ingår transfer Nagargot-Chitwan National-Park-Kathmandu flygplats, 3 övernattningar på Safari Narayani Lodge inklusive specificerade måltider och utflykter. Engelsktalande lokala guider.
I priset ingår ej dricks till bärare, chaufförer och guider. Svensk färdledning.
Thabela Travel väljer hotell och agenter med sunda värderingar, vilket omfattar ett engagemang i områdets sociala problem och naturvård. Vi gynnar i första hand lokalt ägda företag som anställer lokal befolkning.
Genom vår vistelse i Badhavgarh National Park stödjer vi Project Tiger. De arbetar internationellt med information om vikten av att inte köpa tigerrelaterade varor, men också för att öka förståelsen för lokalbefolkningen som har fått ett förändrat liv sedan deras hem kom att tillhöra ett tigerreservat.
Thabela Travel stödjer Balmandir Orphanage med 100 kr per resenär. Detta är ett barnhem i centrala Kathmandu som tar hand om föräldralösa barn och ger dem en trygg uppväxt och utbildning. Du kommer under resan att göra studiebesök på Balmandir. Läs mer…
|